מניית טסלה – האם כדאי לקנות מניית טסלה?

מניית טסלה – האם כדאי לקנות מניית טסלה?

מניית טסלה פתחה את השנה באדום – האם זה הזמן לקנות?

 

טסלה

טסלה סיפקה השנה יותר רכבים חשמליים מהצפוי, אבל היא עדיין צונחת על רקע דוח הרווחים לצד אתגרים נוספים. האם כדאי לקנות מניית טסלה עכשיו או שכדאי להמתין?

אף פעם לא משעמם עם אלון מאסק וטסלה. לאחר שטסלה הכפילה את עצמה בשנת 2023, המניה פתחה את שנת 2024 עם ירידה של כ-16.4%. בשבוע שעבר ירדה מניית טסלה ב-3% , הירידה השבועית החמישית ברציפות שלה וזה לא הסתיים שם – טסלה פרסמה את הדוחות הכספיים שלה, פספסה את התחזיות והספיקה לרדת בעוד כ – 9% מכאיבים.

אמנם מאסק ניסה להרגיע את המשקיעים בשיחת הרווחים ואמר שיש הרבה למה לצפות ב-2024 כי טסלה מתמקדת ברכב הדור הבא שלה ופרויקטים אחרים שהיא מקדמת ודואגת שיבוצעו על הצד הטוב ביותר אך זה לא שכנע עד הסוף את המשקיעים…
אולי משום שהוא גם הוציא אזהרה מפני צמיחה "נמוכה במיוחד" השנה או במילים אחרות, האטה חדה בגידול המכירות. המשקיעים פשוט שלחו את המניה למעמקים.

למעשה, בכל הקשור למספר מסירת הרכבים, טסלה מכרה מספר שיא של כלי רכב ועמדה בציפיות לשנה כולה. המשקיעים בדרך כלל עוקבים בדריכות אחר מספר מסירות הרכבים של החברה והפעם היא מסרה 484,507 משלוחים ברבעון האחרון, שזה כמה אלפים יותר ממה שציפו ומייצג רבעון שיא של כל הזמנים עבור טסלה, גבוה בכמעט 20,000 יחידות ברבעון השיא הקודם שלה של 466,000 יחידות שנמסרו ברבעון השני של השנה שעברה.

אך למרות זאת, התגובה בקרב האנליסטים והמשקיעים הייתה די מושתקת מכיוון שבוול סטריט מתעניינים כרגע ברווחי סוף השנה וברווחים הפוטנציאליים בשנת 2024 ואלה איכזבו.

אז מה קורה עם הרווחים של טסלה?

כדי לשמור על מומנטום המכירות בשנת 2023, טסלה הורידה באגרסיביות את מחירי הרכב ונתנה הנחות לאורך כל השנה כדי לשדל את הקונים להיכנס לאולמות התצוגה. היא המשיכה להוריד את המחירים בתחילת 2024, והחליטה בינואר לקצץ את מחירי הרכב בסין בדגם 3 ובשתי גרסאות דגם Y ולהוריד את מחירי דגם Y במדינות רבות באירופה.

הטקטיקה הזו אולי מורידה לכבישים יותר דגמים של טסלה, אבל היא גם פוגעת בשורה התחתונה של החברה. ואכן, טסלה פספסה הן בשורת הרווח והן בשורת ההכנסות. טסלה דיווחה על שולי רווח גולמי ברבעון הרביעי של 17.6% לעומת 18.1% מוערך, ירידה גדולה לעומת שנה לפני וירידה ברציפות מ- 17.9% שהושגו ברבעון השלישי.

בנוסף, יש לציין שאמנם טסלה סיפקה 1.81 מיליון כלי רכב במהלך כל שנת 2023 וזה יותר ממה שאנליסטים חזו, אך המספר הזה נפל בהרבה מהתחזיות הטובות ביותר של מאסק בעצמו. זה משאיר את מאסק עם כאב ראש לא קטן כי טסלה מנסה להוכיח את עצמה לאחר התוצאות המאכזבות שלה מהרבעון הקודם, במיוחד כי החברה מודאגת מהחברות הסיניות שנמצאות בשוק ובהחלט לוקחות נתחים יפים על חשבון טסלה. יצרניות EV סיניות ממשיכות להוזיל מחירים ולהגביר את איכות הרכב ואת המפרט, מה שגורם למאסק לעשות מאמצים רבים להדוף את התחרות הרצינית מהכיוון של היצרניות הסיניות.

אמרנו יצרניות סיניות מתחרות?

אם ניקח כדוגמא את אחת המתחרות של טסלה – יצרנית הרכב הסינית ,BYD היא סיפקה יותר מ-520,000 רכבי EV ברבעון האחרון, ולמעשה הדיחה את טסלה מהמקום הראשון שלה. אבל זו לא רק חווית נהיגה חלקה שמניעה את BYD. החברה הורידה מחירים לקראת סוף השנה, והצליחה לפתות הרבה לקוחות סקרנים שמתעניינים ברכבים חשמליים, והכוונה היא לכאלה שנזהרים ומתרחקים ממחירים גבוהים מידי. על ידי מכירת רכבים רבים ב-2023 בכמות שכמעט שווה למה שהיא מכרה בחמש השנים הקודמות ביחד, BYD הוכיחה שהשוק הסיני הוא המקום להיות בו. לא פלא שהחברה משכה את תשומת הלב של וורן באפט…

היבטים טכנים של המניה

מבחינה טכנית, מניות TSLA צנחו מתחת לממוצעים נעים של 50 (קו כחול) יום ו-200 יום (קו צהוב) לאחר חמש ירידות שבועיות רצופות.  בנוסף, אינדיקטור RSI, העוקב אחר ביצועי מניה לעומת S&P 500, נמצא ברמתו הנמוכה ביותר מאז סוף חודש מאי.

מניית טסלה, ירידה של מעל 25% מתחילת 2024
מניית טסלה, ירידה של מעל 25% מתחילת 2024

יש לטסלה גם אתגרים רגולטוריים

טסלה מתמודדת גם עם לחצים מצד הרגולטורים בנושא כשלים ברכבי S ו-X מאז ספטמבר 2022. גם שבדיה הודיעה ב-22 בדצמבר כי היא גם בוחנת בעיות דומות ברכבי טסלה.

רכבים חשמליים – התמונה הרחבה יותר

כלי רכב חשמליים אינם זולים, אבל בעבר, היו יוזמות אמריקאיות שאיפשרו לקונים לקבל עד 7,500 דולר זיכוי מס. אבל הבעיה היא שיותר מחצי הדגמים של הרכבים החשמליים בתוכנית הזו איבדו עכשיו את הזכאות לכך, וכל זה מגיע בזמן שעלויות גבוהות יותר ליצרניות (עקב הריבית) מאלצות את יצרניות הרכב להעלות את המחירים שלהן. אז כשאנשים גם ככה מתמודדים עם הקשיים הכלכליים שלהם ביומיום, נהגים עם מודעות לתקציב שלהם, עשויים להתרחק ממותגים גדולים כמו טסלה, ניסאן וג'נרל מוטורס.

אי אפשר לסיים בלי לתת קרדיט לאילון מאסק. זה לא יהיה מוגזם לומר שכמעט לבדו, מאסק שינה את תעשיית הרכב. הוא בעצם אילץ את התעשיה לעלות על הרכבת של הרכבים החשמליים. זו הסיבה לכך שטסלה הפכה למניה מפלצתית במשך רוב ההיסטוריה שלה, במיוחד במהלך הריצה הבלתי נתפסת שלה מאמצע 2019 ועד סוף 2021, והיא יכולה לעשות זאת שוב. 

האם כדאי לקנות מניית טסלה?

על רקע רווחי הרבעון הרביעי שפורסמו ביום רביעי, השאלה העיקרית מבחינת המשקיעים היא תמיד מתי זה זמן טוב לקנות או למכור מניות של טסלה, ואם גם אתם בין התוהים, במבט ל-2024, וול סטריט מעריכה שהרווחים יישארו מתחת לרמות של 2022. אז כעת כל שנותר לכם לעשות זה מחקר נוסף משלכם כדי לקבל החלטה מושכלת.

אין בכתוב כל המלצה לביצוע פעולה כלשהי, כולל קניה/מכירה/החזקה של מניות טסלה. ככלל, חובה על הקורא לעשות מחקר מעמיק בהתייחס לכל רעיון השקעה שהוא.

מעוניינים להשקיע ולסחור במניות? הצטרפו אלינו היום ותתחילו להנות ממערכת מסחר עצמאי בבורסה הטובה בעולם עם עמלות המסחר האטרקטיביות בישראל.

0 – דמי ניהול.
0 – דמי החזקה.
0 – דמי טיפול בדיבידנד.

רק 1 סנט למניה, מינימום $1 לעסקה.

דילוג לתוכן

    פתיחת חשבון

    מאשר קבלת חומר פרסומי ושיווקי מחברת עלית פלטפורמס בעמ ו/או או כל צד ג מטעמן ו/או או הקשור אליהן