חברות טכנולוגיה – גוגל מצטרפת לטיטאני התחום שחותכות משרות

חברות טכנולוגיה – גוגל מצטרפת לטיטאני התחום שחותכות משרות

חברות טכנולוגיה - גוגל מצטרפת לטיטאני הטכנולוגיה שחותכות משרות

חברת האם של גוגל אלפבית (GOOG) הודיעה על קיצוץ משרות ביום שישי – האחרונה בסדרה של פיטורים על ידי טיטאנים של חברות טכנולוגיה.

אם זו הייתה תכנית טלוויזיה, זה היה נראה כמו סרט רע. לאחרונה פירסמו חברות טכנולוגיה רבות על קיצוצי משרות כדי לאזן את מצבן הפיננסי. וככל הנראה במהלך החודשים הקרובים ניחשף לחברות טכנולוגיה נוספות בארה"ב שצפויות לצמצם את כוח העבודה והעלויות המנופח שלהן, זאת מתוך רצון לאזן את מצבן הפיננסי, להרגיע את חששות המשקיעים בתקופה של האטה בצמיחה במכירות, וגם כדי למתן את החריגה שנוצרה בעידן המגפה.

ביג טק
ח

לק מחברות טכנולוגיה שקיצצו משרות ומבטלות גיוס עובדים על פי נתונים שנאספו על ידי בלומברג ממש כאן לפניכם:

אמזון – קיצצה כ-10,000 משרות.

מטא – פיטרה 11,000 משרות, סבב הפיטורים הגדול הראשון בהיסטוריה שלה. זה שווה לכ-13% מכוח העבודה, ומטא תאריך את הקפאת הגיוס עד לרבעון הראשון, זאת לאחר הדו"ח העגום שלה שחשף ערימת הפסדים לא קטנה בכלל

אדובי – קיצצה כ-100 משרות.

דור דאש DoorDash- פיטרה כ-1,250 משרות

אייטש פי HP – תקצץ לא פחות מ-6,000 משרות במהלך שלוש השנים הקרובות

אינטל – מצמצמת משרות ומאטה את ההוצאות על מפעלים חדשים. הירידה במספר העובדים עשויה להגיע לאלפים.

אופן דור open door – מסרה כי היא מפטרת כ-550 עובדים – כ-18% ממספר העובדים שלה. (מתמודדת עם האטה בביקוש לדיור בגלל שיעורי משכנתא גבוהים יותר)

פלוטון – פיטרה 500 עובדים ברחבי העולם, או כ-12% מכוח העבודה.

סיילספורס Salesforce – החברה חתכה מאות עובדים מצוותי המכירות.

סטריפ Stripe – מוותרת על יותר מ-1,000 משרות. צמצום העובדים ב-14%

טוויטר – אלון מאסק חיסל כ-3,700 משרות בלחיצת כפתור, דרך המייל.

קראקן – בורסת הקריפטו פיטרה 30% מכוח העבודה שלה, הקיצוצים מגיעים לכ-1,100 איש.

ליפט LYFT – חיסלה 13% מהצוות, כ-683 אנשים. החברה כבר אמרה שהיא תקפיא גיוס עובדים בארה"ב לפחות עד לשנה הבאה.

קוואלקום – הקפיאה גיוס עובדים בתגובה לירידה מהירה מהחשש בביקוש לטלפונים המשתמשים בשבבים שלה..

להמשיך? כי הרשימה עוד ארוכה….

מה קורה עם גוגל?

כעת הגיע תורה של גוגל, מה שכנראה היה כמעט בלתי נמנע לאחת מחברות טכנולוגיה הגדולות. היא הצליחה להחזיק מעמד זמן רב יותר מכל השאר, אבל עם הירידה בתקציבי הפרסומות שפוגעים בהכנסות החברה, כנראה שצמצום בהיקף העובדים היא אסטרטגיה הגיונית.

אחרי הכל, החברה מתמודדת עם האטה בפרסום הדיגיטלי וחטיבת מחשוב הענן שלה ממשיכה לפגר אחרי אמזון ומיקרוסופט. ונוסיף שעדיין לא שכחנו שבאוקטובר היא דיווחה על רווחים והכנסות שפספסו את התחזיות. דבר זה מאוד משפיע על המסחר בבורסה במניות אלו.

בנוסף, הצמצום של גוגל במספר העובדים בא בעקבות לחץ מצד המשקיעים לאמץ אסטרטגיה אגרסיבית יותר לריסון ההוצאות. הטענה של המשקיעים הייתה שלחברה יש יותר מדי עובדים והעלות לעובד גבוהה מדי. והם צודקים, מספר העובדים של אלפבית תפח ב-20% בשנה מאז 2017. גוגל יותר מהכפילה את כוח האדם שלה, שהגיע ל-186,779 ברבעון האחרון.

המצב הזה הוביל כ-12,000 עובדים (או 6% מכוח העבודה של חברות טכנולוגיה) לראות איך גוגל נראית מבחוץ – מהלך שגוגל  מקווה שיאפשר לה להתמקד בתחומים חמים ומתפתחים כמו בינה מלאכותית, זאת לאחר שהמניה כבר ירדה בכ-30% במהלך 12 החודשים האחרונים עד לנקודת זמן זו.

חברות טכנולוגיה, גוגל, מניות טכנולוגיה
מניית גוגל ירדה 30% בשנה האחרונה, גרף מאת TradingView. (1)

עם הפיטורים הללו, גוגל מצטרפת כאמור לשורה של ענקיות טכנולוגיה אחרות שהפחיתו באופן דרסטי את הפעילות על רקע כלכלה עולמית מדשדשת ואינפלציה גואה.

האם השד אכן כל כך נורא?

אז אכן, עפ"י הפרסומים, פיטורי המשרות בתעשיית הטכנולוגיה עלו ב-649% בשנת 2022. הקיצוצים בכל התעשייה נראים דיי דרמטיים אבל הם מחווירים בהשוואה לגיוס המטורף שהתרחש במשך רוב המגיפה.

לכן זה עשוי להצביע על כך שלא בטוח שהמגזר מתמודד עם איזשהו תרחיש של אסון כפי שזה לכאורה נשמע.

במקרים רבים, עבור חלק מחברות טכנולוגיה הללו, הגדולות בעיקר, הפיטורים הללו יחזירו את השעון שנה לאחור. כלומר, הפיטורים אלה מחזירים את מספר העובדים של החברות למקום שבו הן היו לפני כשנה – חברות כמו מטא הכפילו את גודלן במהלך המגיפה, ו-Salesforce הוסיפה יותר מ-30,000 אנשים.. והן לא היחידות: כוח העבודה של אמזון כמעט הוכפל מאז 2019, וכוח העבודה של מיקרוסופט הוכפל ב-2022 לבד, מה שאולי מרמז כי הקיצוצים האחרונים שלהם במשרות הם פחות בגדר טלטלה נוראית ויותר כמו צעד לקראת נורמליות.

מה אנליסטים דוביים של חברות טכנולוגיה אומרים?

לפי ההערכות, כל אחת מחמש חברות טכנולוגיה הגדולות בארצות הברית צפויה לדווח על ירידה ברווחים לתקופת אוקטובר-דצמבר. אנליסטים מעריכים שהבעלים של פייסבוק, מטא ואמזון צפויות לדווח על הירידות הגדולות ביותר. ועל פי נתוני FactSet, חברות הטכנולוגיה הגדולות צפויות לגרור את השוק הכי הרבה מבין אחד עשר המגזרים של S&P 500 לפחות לכמה חודשים קדימה, כאשר מגזר טכנולוגיות המידע צפוי לדווח על ירידה ברווחים של 9.5%.

נקודת מבט שורית לסיום על חברות טכנולוגיה

לצד נבואות הזעם הללו, כדאי לציין שכלום לא בטוח, משום שהחברות טכנולוגיה הללו מחזיקות יחד כ- 110 מיליארד דולר במזומן והן יכולות לממן כמה רכישות חוזרות של מניות עם הסכום הזה ולהצליח לעמוד על הרגליים. אז תעקבו.

הנ"ל מהווה סקירה כללית על הקיצוץ במשרות במגזר הטכנולוגיה. אין בכתוב כל המלצה לפעולה וככלל, חובה על הקורא לנקוט בגישה ביקורתית ולעשות מחקר עצמאי בהתייחס לכל כיוון השקעה העולה מהכתוב.

אין בכתוב כל המלצה לקניה/מכירה/החזקה של ניירות הערך המוזכרים בכתבה. ככלל, חובה על הקורא לנקוט בגישה ביקורתית ולעשות מחקר עצמאי בהתייחס לכל רעיון השקעה שהוא.

הצטרף אלינו היום ותהנה מפלטפורמת מסחר במניות הטובה בעולם.

0 – דמי ניהול.
0 – דמי החזקה.
0 – דמי טיפול בדיבידנד.

רק 1 סנט למניה, מינימום $1 לעסקה.

גילוי נאות: מאמר זה מיועד למטרות חינוכיות בלבד. אף אחת מהדוגמאות לא צריכה להיחשב כהמלצות מסחר.

דילוג לתוכן

    פתיחת חשבון

    מאשר קבלת חומר פרסומי ושיווקי מחברת עלית פלטפורמס בעמ ו/או או כל צד ג מטעמן ו/או או הקשור אליהן