מניית אובר (Uber) – האם היא על המסלול הנכון?

מניית אובר (Uber) – האם היא על המסלול הנכון?

מניית אובר (Uber) – האם היא על המסלול הנכון

img-9

אובר הפגינה ביצועים גם ברבעון האחרון, אבל השאלה שמעניינת את כולנו היא האם היא יכולה לשמור על הביצועים האלה גם בשנה הנוכחית

התחזיות לפיהן אובר תניב את הרווח הראשון שלה גרמו למשקיעים לעלות לסיפון, ודחפו את מניית החברה לשיא של כל הזמנים. ואכן, אובר הרוויחה יותר ממיליארד דולר בשנה שעברה, תוך הבטחה שהמזומנים ימשיכו להיכנס. 

אז שנת 2023 הייתה מדהימה עבור מניית אובר: המניות הכפילו את הערך שלהן לאחר שהחברה  רשמה את השנה הראשונה שלה עם רווח תפעולי, מה שהוביל אותה להיכנס למדד S&P 500. אבל השאלה שמעניינת את המשקיעים היא האם היא יכולה לשמור על הביצועים האלה גם בשנה הנוכחית.

לאחר שהצטרפה ל-S&P 500 בשנה שעברה, מניית אובר נכנסה לא מזמן גם למדד ממוצע התחבורה של דאו ג'ונס (טיקר: (DJTA . מדובר במדד המניות העתיק ביותר בארה"ב שמשקלל 20 מניות תחבורה הנסחרות בארצות הברית שהוקם ב 1884 על ידי מייסד שותף של הדאו ג'ונס (dow e-minis)  מה שהעניק לחברה עוד קצת יוקרה ודחף אותה באותו יום כ-2%. בנוסף, מניות אובר קיבלו דחיפה משמעותית לאחר שהודיעה על תוכניות לרכישה עצמית ראשונה אי פעם. אז בואו נעבור על כמה נקודות לפני שנסיק מסקנות לגביה.

תוכנית רכישה חוזרת של מניות אובר

בסוף שנה שעברה אובר רמזה על רכישה עצמית והפכה את זה לרשמי ב-14 בפברואר. החברה אמרה שהדירקטוריון שלה אישר רכישה חוזרת של עד 7 מיליארד דולר במניות. אז יש להניח שתוכנית הרכישה העצמית היא בבחינת הצבעת אמון במומנטום הפיננסי החזק של החברה ובהתאם לכך, המנייה זינקה ביותר מ-14% במסחר באותו יום.

רווחי מניית אובר ברבעון הרביעי

ב-7 בפברואר דיווחה אובר על תוצאות לשלושת החודשים האחרונים של 2023. אובר הרוויחה 66 סנט למניה על בסיס מתואם, שזו עלייה של 127% לעומת שנה קודם לכן. היא היכתה בקלות את תחזיות האנליסטים שעמדו על 16 סנט למניה. בנוסף, ההכנסות שלה טיפסו ב-15% ל-9.9 מיליארד דולר, כשגם הן מכות את תחזיות האנליסטים שעמדו על 9.76 מיליארד דולר. נציין שגם ההזמנות ברוטו של אובר צמחו ב-22% ל-37.6 מיליארד דולר כשהצפי עמד על 37.12 מיליארד דולר. וכאמור, אובר רשמה רווח תפעולי של מעל מיליארד דולר לשנה כולה. זו הייתה השנה הראשונה של הרווח התפעולי השנתי שלה מאז שהונפקה בשנת 2019.

אובר משלוחי מזון לעומת תחום הנסיעות: מה גדל מהר יותר?

בתחילת הדרך, אובר התמקדה בבניית עסק להסעות ולאחר מכן היא התרחבה לתחום משלוחי מזון שדיי הציל את החברה במהלך החודשים הראשונים של המגיפה. מכירות המשלוחים של אובר עלו על המכירות של תחום הנסיעות בפעם הראשונה ברבעון השני של 2020.

אבל עסקי הנסיעות שלה גדלים עכשיו הרבה יותר מהר מעסקי משלוחי המזון. קצת נתונים ]פונדמנטליים כדי לסבר את האוזן: בשלושה החודשים האחרונים של 2023, ההכנסות עבור תחום הנסיעות של אובר עלו ב-29% משנה לשנה ל-19.3 מיליארד דולר. ההכנסות מעסקי משלוחי מזון צמחו ב-19% ל-17 מיליארד דולר. ומה לגבי הערכות אנליסטים להמשך הדרך? הם מעריכים שהמכירות הקשורות לנסיעות של אובר יטפסו ב-28% ל-5.5 מיליארד דולר ברבעון הנוכחי. הכנסות מעסק משלוחי המזון צפויות לטפס ב-6% ל-3.3 מיליארד דולר למשך שלושה חודשים, כלומר, עד סוף מרץ.

המתחרות של אובר

נתונים סטטיסטיים כאלה מצביעים על כך ש-Uber לא מאבדת את היתרון שלה ליריבות כמו Lyft, וזה הגיוני: לאובר יש יותר נהגים על הכביש, מה שאומר שיש לה סבירות גבוהה יותר להכניס לקוחות חדשים ומערכת נסיעות יעילה יותר. 

Uber ו- Lyft דאגו לנו להסעות ממקום למקום שמבוססות על אפליקציות לפני יותר מעשר שנים. אבל מאז, אובר הצליחה להשאיר אבק ליריבה שלה. למניות אובר יש שווי שוק קרוב ל-165 מיליארד דולר נכון לחודש פברואר לעומת זאת, שווי השוק של Lyft הוא 7 מיליארד דולר.

אובר הגדילה את ההכנסות והגיעה לרווחיות הרבה יותר מהר מאשר Lyft. בנוסף, היא גם דאגה להרחיב את העסק שלה למשלוחי מזון ולשווקים בינלאומיים, בעוד Lyft נשארה ממוקדת בנסיעות בצפון אמריקה.

אבל יש לציין ש- Lyft כן הראתה סימני חיים בדו"ח הרווחים שלה לרבעון הרביעי שלה  וזינקה ביותר מ-30% במסחר למחרת, מה שעזר לקפיצה הזאת זה גם תחזית חיובית שהחברה סיפקה לשנת 2024. Lyft צופה שתשיג תזרים מזומנים חופשי חיובי בשנת 2024 בפעם הראשונה, שזה צעד חשוב בכל הקשור לרווחיות החברה. אך בכל מקרה, אנליסטים מהמרים באופן ברור על סוס אחד – מספר דירוגי הקנייה של מניית אובר כפול מזה של Lyft.

בחזית משלוחי המזון, לאובר יש יריבה משמעותית נוספת: DoorDash (טיקר: DASH)  שכרגע תופסת כשני שליש מכלל מכירות משלוחי המזון בארה"ב. ההבדל הגדול הוא ש- DoorDash לא מספקת הסעות ו- Lyft לא מספקת מזון, שהע תחומים שכאמור אובר דאגה לספק.

ניתוח טכני

טכנית, בעקבות הזינוק של מניית אובר בחדשות הרכישה העצמית, המניות נסחרות הרבה מעל הממוצעים הנעים של המניה של 21 יום (קו ורוד) ו-50 יום (קו כחול). בנוסף, עפ"י אינדיקטור RSI היא מתקרבת לאיזור של קניות יתר, כך שכדאי להמתין לתיקון כלשהו ולתזמן כניסה בהמשך. מצד שני, לא בטוח שהיא תחכה למישהו כי כרגע היא מתכנסת סביב רמת 80 ועשויה לפרוץ את האיזור ולהמשיך הלאה.

מניית Uber, גרף יומי מאת TradingView. עליה של כ-37% מתחילת השנה
מניית Uber, גרף יומי מאת TradingView. עליה של כ-37% מתחילת השנה

שאלות רגולטוריות לגבי אובר

גורם נוסף שכדאי לקחת בחשבון עבור מניית אובר הוא הנהלים סביב תנאי העבודה של הנהגים. אובר, כמו גם Lyft ו- DoorDash, מסווגות את הנהגים והשליחים שלהם כקבלנים עצמאיים, אבל הרגולטורים ברחבי העולם התחילו לבחון האם הסיווג הזה ראוי, כי הוא משאיר את העובדים ללא ההטבות וההגנות המשפטיות שהעןבדים זכאים להם. זו הסיבה שמשרד העבודה האמריקאי קבע סטנדרטים מחמירים יותר מתי ניתן להגדיר עובדים כקבלנים. אך נציין שלא נראה שאובר מודאגת מכך, משום שהיא הגיבה שזה לא משפיע עליה.

אם אין לך בינה מלאכותית, אתה לא קיים

אובר גם מרחיבה את יכולות ה-AI שלה. אלגוריתמים כבר מפעילים תכונות רבות באפליקציה של Uber. בנוסף, החברה הודיעה למשקיעים שהיא תוסיף עוזר בינה מלאכותית לאפליקציית Uber Eats שלה. החברה ציינה שזה יעזור למצוא מסעדות חדשות, להגדיר הזמנות מהסופר-מרקטים ועוד.

מבחינה פונדמנטלית, אובר לא צפויה לחוות מצוקה כלכלית בשנתיים הקרובות, היא די חזקה בהתבסס על ההגשות האחרונות של ה-SEC, בנוסף, למעלה מ-84.0% מהמניות הקיימות בחברה הן בבעלות משקיעים מוסדיים. ומה האנליסטים חושבים עליה? לא נשארו הרבה אנליסטים דובים על המניות של אובר. מתוך 52 אנליסטים,47 נתנו דירוג קנייה.

אין בכתוב כל המלצה לביצוע פעולה כלשהי, כולל רכישה/קנייה/החזקה של המניות המופיעות בכתבה. ככלל, חובה על הקורא/ת לעשות מחקר מעמיק בהתייחס לכל רעיון השקעה שהוא.

מעוניינים להשקיע במניית אובר? זה הזמן להתחיל לסחור במניות. הצטרפו אלינו היום ותתחילו להנות ממערכת מסחר עצמאי בבורסה הטובה בעולם עם עמלות המסחר האטרקטיביות
בישראל.

0 – דמי ניהול.
0 – דמי החזקה.
0 – דמי טיפול בדיבידנד.

רק 1 סנט למניה, מינימום $1 לעסקה.

דילוג לתוכן

    פתיחת חשבון

    מאשר קבלת חומר פרסומי ושיווקי מחברת עלית פלטפורמס בעמ ו/או או כל צד ג מטעמן ו/או או הקשור אליהן