מניות קטנות (Small Cap) – הזדמנויות גדולות

מניות קטנות (Small Cap) – הזדמנויות גדולות

הזדמנויות גדולות במניות קטנות

מניות קטנות

שמות גדולים כמו מיקרוסופט, אפל ואמזון היו כולם מניות קטנות בתחילת דרכן, כדאי לשים עין על מניות מובילות עם פוטנציאל להצלחה

מניות קטנות המכונות גם Small Cap, מתייחס לחברות בעלות שווי שוק קטן יחסית, הנע בדרך כלל בין כמה מאות מיליון לכמה מיליארדי דולרים. שווי השוק מחושב על ידי הכפלת מחיר המניה הנוכחי של החברה במספר הכולל של המניות הקיימות.

מה המאפיינים המרכזיים של מניות קטנות?

ראשית, גודל שוק. שווי השוק שלהם קטן יותר בהשוואה לחברות בינוניות וחברות גדולות.

פוטנציאל לצמיחה: למניות קטנות יש לרוב פוטנציאל צמיחה גבוה יותר כי הן נמצאות בשלבי פיתוח מוקדמים או פועלות בשווקי נישה. (שווקי נישה מתייחסים לתת-קבוצות בתוך שוק גדול יותר ונותנים מענה לקבוצה מיוחדת או ייחודית של לקוחות עם צרכים, העדפות או מאפיינים מסוימים). 

תנודתיות: הן נוטות לחוות תנודתיות גבוהה יותר בהשוואה לחברות גדולות יותר, מה שעלול להוביל לתנודות מחירים גדולות יותר.

סיכון וסיכוי: השקעה במניות קטנות יכולה להציע הזדמנויות לתשואות גבוהות יותר, אך הן מגיעות עם סיכון גבוה יותר בגלל שיש להן משאבים מוגבלים, תחרות בשוק וכדומה.

תמונת מצב נוכחית של מניות קטנות:

בשנים האחרונות, מניות המניות הקטנות פיגרו מאחורי בנות הדודות הגדולות יותר, בין היתר בגלל הריבית הגבוהה יותר, תנאי מימון הדוקים יותר וכל הדאגות שהיו לגבי הכלכלה בעולם. כיום למעשה, מדד MSCI ACWI Small Cap נמצא בשפל של 20 שנה, בהשוואה למדדים הכבדים.

אבל בתקופה זו, כשהפדרל ריזרב רומז על הורדות ריבית, כדאי לבדוק גם מניות של חברות קטנות כלומר, אלה שמוערכות ב-6 מיליארד דולר או פחות. המהלך של הורדת הריבית אמור להפוך את הדברים לזולים יותר וקלים יותר להשגה מבחינת החברות הקטנות, משום שיהיה להן קל יותר להשיג מימון כדי להתפתח ולהשקיע בחברות. ומכיוון שלחברות קטנות במקרים רבים יש יותר חובות בהשוואה לחברות גדולות, הן ירוויחו יותר אם הריבית תרד. למעשה, חברות במדד ראסל 2000 הקטנות יושבות על יחס חוב נטו ל-   EBITDA (כלומר, רווח לפני ריבית, מסים, פחת והפחתות) של פי 3.2 – זה פי שניים יותר מאשר הממוצע של פי 1.6 של החברות הכבדות יותר ב-S&P 500. 

אנליסטים מקפיטל גרופ, אחד ממנהלי הקרנות הוותיקות והגדולות בעולם, שמה עין על חברות קטנות ורואה שלושה תחומים בהם יכולות להיות הזדמנויות מעבר לפינה במניות קטנות.

תנופה של תשתיות בארה"ב – התשתיות בארה"ב זקוקות לשיפוץ. החל מעדכון רשתות חשמל ועד צינורות וממשלת ארצות הברית נראית מוכנה ומעוניינת לעשות משהו בעניין ולכן יש באזז חדש במגזר התעשייתי. וקפיטל גרופ רואה הזדמנויות בעסקים קטנים בתחום החימום, האוורור והמיזוג כגון: Comfort Systems, שהצליחה לתפוס חלק נכבד מהשוק, ופיתחו ערוצי הפצה ייחודיים שנותנים להם יתרון.

בינה מלאכותית – עם טכנולוגיית בינה מלאכותית שלאחרונה התחילה, ברור שבחירת החברות הנכונות היא המפתח להצלחה. המנצחים הראשונים בתחום הבינה המלאכותית יהיו ככל הנראה אלו המספקים את תעשיית המוליכים למחצה ושירותי טכנולוגיית מידע (IT). חברות אלה מייצרות את החומרים המיוחדים – כימיקלים, גזים וכו' שדרושים עבור מוליכים למחצה, במיוחד אלה המשמשים בשבבי זיכרון ושרתי מרכזי נתונים. בהקשר זה, יש כמה חברות יפניות שולטות בתחום. כדי להשקיע, אפשר לשקול את תעודת הסל Global X Japan Semiconductor  או את  . iShares MSCI Japan Small-Cap ETF (SCJ)  

iShares MSCI Japan Small-Cap גרף מאת TradingView
iShares MSCI Japan Small-Cap גרף מאת TradingView

התעוררות של הנפקות חדשות – בשנתיים האחרונות חווינו תקופה יבשה בכל הקשור להנפקות ראשוניות. עם עליית הריבית כחלק מהמאבק של הפדרל ריזרב באינפלציה, ההתלהבות של המשקיעים מהנפקות נעלמה. אבל עכשיו, כשהעליות הריבית האלה בעיקר מאחורינו ויותר מכך, צפויות הורדות של הריבית נראה שהעניינים שוב מתחממים. מפת ההנפקות לשנת 2024 נראית תוססת במיוחד וכוללת מספר עצום של 257 מועמדים פוטנציאליים להנפקה שעשויים להגיע לשוק השנה. יותר מחצי מהם מוערכים בין מיליארד דולר ל-5 מיליארד דולר, אך חברות קטנות יותר יוצאות להנפקה.

הנפקות של מניות קטנות מציעות הזדמנות לתפוס מניות של חברות מתפתחות במחירים זולים. בדרך כלל, לאחר האטה בהנפקות כפי שראינו בשנתיים האחרונות, החברות שיוצאות לשוק נוטות להיות איכותיות יותר, עם מודלים עסקיים סולידיים והמון אפשרויות פוטנציאליות. כדאי לשים עין על מובילים פוטנציאליים בתחום כמו Shein, Stripe, Reddit, Klarna, Telegram וSkims.

לסיום, משקיעים המעוניינים להשקיע במניות קטנות צריכים לוודא שהתיק מספיק מגוון בכדי להתמודד עם התנודתיות והסיכונים הכרוכים בהשקעה במניות קטנות. חשוב לעשות מחקר יסודי, לנתח את הבריאות הפיננסית של החברה, סיכויי הצמיחה, מגמות התעשייה ותנאי השוק הכוללים. מניות קטנות צריכות להיות חלק מתיק השקעות מגוון ונדרשת סובלנות סיכון גבוהה יותר בשל התנודתיות שלהן ופוטנציאל לתנודות גדולות יותר במחיר.

אין בכתוב כל המלצה לביצוע פעולה כלשהי, כולל רכישה/קנייה/החזקה של המניות ותעודות הסל המופיעות בכתבה. ככלל, חובה על הקורא/ת לעשות מחקר מעמיק בהתייחס לכל רעיון השקעה שהוא.

מעוניינים להשקיע במניות בריאות? זה הזמן להתחיל לסחור במניות. הצטרפו אלינו היום ותתחילו להנות ממערכת מסחר עצמאי בבורסה הטובה בעולם עם עמלות המסחר האטרקטיביות
בישראל.

0 – דמי ניהול.
0 – דמי החזקה.
0 – דמי טיפול בדיבידנד.

רק 1 סנט למניה, מינימום $1 לעסקה.

דילוג לתוכן

    פתיחת חשבון

    מאשר קבלת חומר פרסומי ושיווקי מחברת עלית פלטפורמס בעמ ו/או או כל צד ג מטעמן ו/או או הקשור אליהן