למה מחירי המניות זזות? 7 הדברים שמניעים את מחירי המניות בשוק

למה מחירי המניות זזות? 7 הדברים שמניעים את מחירי המניות בשוק

מ

ניות יכולות לעלות ולרדת מכל סיבה בכל יום. עם זאת, ישנם דפוסים בסיסיים מאחורי תנועת מחירי המניות.

למה מניות זזות? 7 הדברים שמניעים את מחירי המניות בשוק

מאמר זה יציג שבעה קטליזטורים בסיסיים במסחר בשוק המניות. קטליזטורים אלה, עמוקים יותר מהיסודות של חברה כזו או אחרת או מגזר בודד. הם מעניקים לנו כמשקיעים את היכולת להבין טוב יותר את מה שמתחרש ומה שחושבים בוול סטריט.

כל אחד מהקטליזטורים הבאים שיצוגו יכול להשפיע על כל חברה. יחד עם זאת, הם עשויים לבוא לידי ביטוי באופן שונה עבור מגזרים שונים. לעיתים יותר מקטליזטור אחד משפיע על מחירי המניות.

"יש לזכור ששוק המניות חוזה את פני עתיד ומתמחר אירועים לפני שהם מתרחשים. כתוצאה מכך, משקיעים פועלים לעתים קרובות בציפייה לקטליזטורים האלה."

נפחים ושוליים המשפיעים

נפחים הם כנראה הקטליזטור הפשוט והנפוץ ביותר. נפחים מתייחסים לכמות העסקאות שהתבצעו בשוק. הם משתנים במידה רבה על סמך המוצר או השירות המדובר. בנוסף, הם עשויים לבוא לידי ביטוי ביחידות שנמכרו, מספר הקילומטרים שכל מושב במטוס טס, ממוצע חודשי של מספר המשתמשים או המנויים. לכן למעשה, גורם המפתח הקובע את ההכנסות הם הם הנפחים. התמחור, גורם מפתח נוסף, הוא הבטחונות – הקטליזטור הבא שלנו.

 

השוליים מייצגים כמה רווחים חברות מרוויחות על העסקים שלהן. ניתן לשפר אותם על ידי העלאת מחירים ו/או הורדת עלויות. אמנם השוליים נפרדים מקטליזטורים אחרים ברשימה זו, אך הם יכולים להיות מושפעים מאוד מקטליזטורים אחרים. לדוגמה, נפחים מוגדלים יכולים להרחיב את השוליים על ידי פיזור עלויות קבועות. (זהו "מינוף תפעולי"). טרנספורמציה עסקית (ראה להלן), כמו שינוי מוצרים, יכולה גם היא לגרום לרווחיות גבוהה יותר.

פעולות אסטרטגיות המשפיעים על מחירי המניות

פעולות אסטרטגיות כרוכות בשינוי המבנה או המדיניות הפיננסית של התאגיד. אלה יכולות לכלול ספינאופים, כלומר כאשר ההנהלה מפצלת עסקים שונים לחברות שונות. למשל ג'ונסון אנד ג'ונסון (JNJ) או Dell (DELL).פעולות אסטרטגיות כוללות גם מיזוגים, פיצולי מניות, דיבידנדים מיוחדים ורכישה חוזרת של מניות. זכרו שהם לא משנים את העסק הבסיסי. הם פשוט משנים את האריזה של העסק. ישנן גם מגמות מאקרו אשר נמצאות מחוץ לשליטתה של חברה, כמו הכלכלה. משקיעים עשויים לקנות מניות מחזוריות כמו פיננסים וקמעונאים בסוף מיתון, ולמכור אותן כאשר הם חושבים שמתקרבת האטה. שיעורי הריבית יכולים גם להשפיע על הערכות השווי, ואילומחירי הסחורות משפיעים על חברות היצרניות.רוטציה של משקיעים קשורה אף היא קשר הדוק למגמות מאקרו. זה קורה לעתים קרובות סביב תקופות קלנדריות כמו רבעונים ושנים, כאשר מנהלי כספים גדולים בוחרים לבצע מסחר במניות ולרכוש אותן על סמך ארועי מקרו משמעותיים. לאחרונה זה גרם להתמקדות במניות צמיחה חדשניות, אם כי זה עשוי להשתנות כאשר הפדרל ריזרב (הבנק האמריקאי המרכזי) מהדק את המדיניות המוניטרית.

מניית מיקרוסופט
מניית מיקרוסופט

חשיבות המודלים העסקיים בתנודות מחירי המניות

טרנספורמציה עסקית, בניגוד לפעולות אסטרטגיות, משנה את בסיס העסק. הדבר נובע לרוב מממוצרים חדשים או לקוחות חדשים. דוגמה עדכנית היא המעבר של פורד מוטור (F) לרכבים חשמליים. זה יכול לכלול גם מודלים חדשים של הכנסה, שנהיו נפוצים בתחום הטכנולוגיה, כאשר חברות תוכנה דוחפות לקוחות למודלים של מנויים (אלה מפחיתים את עלויות השיווק ואת השחיקה, ומגדילים את השוליים לאורך זמן). האשראי חל על המאזן. אמנם זהו הקטליזטור הפחות נפוץ, אך הוא יכול למלא תפקיד מרכזי כאשר הוא מתרחש. מגמות האשראי כוללות את השפעת גודל החוב ושווי הנכסים. לדוגמה, הראלי הדרמטי של אוויס באדג'ט (CAR) השנה נבע מעלייה בלתי צפויה במחיר המכוניות המשומשות (נכס מאזני). המשבר הפיננסי של 2008 היה דוגמה גדולה עוד יותר להשפעת האשראי על השוק.

מימון מחדש של התחייבויות הוא חלק אחר מהסיפור: האם חברה יכולה להמשיך לגלגל את החוב שלה? האם עלויות הריבית עולות או יורדות? האם ההנהלה צריכה לגייס הון עצמי (למכור מניות) כדי לשלם לנושים? מהלכים כאלה, הנוגעים לפעולות אסטרטגיות, יכולים גם להשפיע רבות על מחירי המניות.

על מנת שנוכל למקסם את יכולות המסחר שלנו ולנהל את חשבון ההשקעות שלנו לא פחות טוב ממומחי ההשקעות. חשוב שנבין מהם 5 הפרמטרים החשובים בשוק ההון ואיזה פרמטר חשוב אנחנו כסוחרים עצמאים בד"כ שוכחים לבדוק.

 

גילוי נאות: מאמר זה מיועד למטרות חינוכיות בלבד. אף אחת מהדוגמאות לא צריכה להיחשב כהמלצות מסחר.

קרנות נאמנות מומלצת לשנת 2024

קרנות נאמנות מציעות שילוב אטרקטיבי של תכונות שהופכות אותן לאופציה טובה בעיניי משקיעים רבים במיוחד בתקופות סוערות וחסרות וודאות כמו בימים אלה

השקעה בתקופת בחירות בארה"ב – מה חשוב לדעת

שוק המניות בדרך כלל מתפקד טוב יותר לאחר בחירות מאשר בתקופה שלפניה והשווקים בארה"ב חזרו באופן עקבי לעליות ללא קשר לתוצאות הבחירות

מה זה איגרות חוב (אג"ח) ולמה הן הפכו אטרקטיביות

אגרות חוב הפכו לטרנד השקעה. יחס הסיכון/סיכוי בהחזקת אג"ח ארוכות נראה אטרקטיבי במיוחד – וזה מושך את תשומת הלב של מנהלי נכסים וקרנות גידור

דילוג לתוכן

    יצירת קשר

    מאשר קבלת חומר פרסומי ושיווקי מחברת עלית פלטפורמס בעמ ו/או או כל צד ג מטעמן ו/או או הקשור אליהן