השקעה בנחושת והקשר אל בינה מלאכותית

השקעה בנחושת והקשר אל בינה מלאכותית

נחושת ובינה מלאכותית - הזדמנות השקעה שנמצאת מתחת לרדאר

גורמים שונים ובמיוחד הבינה המלאכותית (AI) עשויים להפוך את הנחושת לדבר הגדול הבא

המחיר של הנחושת נע לעתים כה קרובות בהתאם למחזוריות הכלכלית. הוא עולה כשהכלכלה צומחת ויורד כשהיא מאטה. וכרגע, מניות נחושת ומניות הקשורות לנחושת עולות משמעותית, וזה לא רק בגלל כוחות כלכליים אלא בגלל מכלול של גורמים שחוברים יחדיו ובמיוחד הבינה המלאכותית.

הגורמים שמשפיעים על מחיר המתכת

לפני שנתייחס אל בינה מלאכותית כגורם משמעותי המניע את מחיר המתכת, יש לנו את האנרגיה החשמלית. ידוע שממשלות שונות ברחבי העולם מדברות בלי סוף על אנרגיה חשמלית. עד כדי כך שיש מחסור בנחושת (שהיא מרכיב מרכזי במכוניות חשמליות, טורבינות רוח ומערכות אנרגיה סולארית). גם בלי הקשר של הנחושת לבינה מלאכותית שתיכף נרחיב על כך, לא סביר בכלל שהנחושת תאבד ביקוש בקרוב: ההערכות הן שיוזמות אנרגיה מתחדשת יכולות להכפיל את הביקוש לנחושת עד שנת 2050. ובנוסף, כדאי לדעת שבוועידת שינויי האקלים האחרונה יותר מ-60 מדינות היו בעד לשלש את כושר הייצור של אנרגיה מתחדשת עולמית עד שנת 2030. אז אלא אם כן כורי נחושת ימצאו דרך מהירה יותר להגביראת המלאי, ההערכה היא (שגם נתמכת על ידי מומחים), שמחירי הנחושת יעלו בכ-75% בשנתיים הקרובות.

גורם שני הוא בריאות כלכלית. הנחושת יכולה לאותת על מצב הכלכלה העולמית. אחרי הכל, משתמשים בה בהמון תעשיות, כך שככל שהתעשיות פעילות יותר, כך מחיר הנחושת יקר יותר. סקרים אחרונים מצביעים על כך שפעילות הייצור, בעיקר בארה"ב ובסין התחילה להתרחב שוב לראשונה מאז ספטמבר 2022, וזה סימן מצוין לכלכלה העולמית וכמובן עבור הנחושת. בנוסף, כדאי לדעת שמבחינה היסטורית, ההרחבה הראשונה הובילה לעלייה ממוצעת של 25% במחיר הנחושת ב-12 החודשים שלאחר מכן, בעקבות ביקוש מוגבר.

גורם נוסף שמשחק כאן תפקיד די בוודאות הוא הפרויקטים של תמריצים כלכליים מהכיוון של סין. הביקוש לנחושת בסין טיפס ב-12% ברבעון הראשון של 2024, בהשוואה לשנה שעברה, זה התגבר על רקע השקעות ברשת החשמל של סין ובטכנולוגיה של אנרגיה מתחדשת. סין עדיין עובדת על הקאמבק המיוחל שלה, ואם המדינה סוף סוף תבנה קצת מומנטום, זה כנראה יופיע בתמחור הנחושת.

אבל הגורם המעניין יותר קשור לארצות הברית. הביקוש לנחושת בארה"ב עולה לצד מגמה עולמית חדשה שלא רק שהיא לא הולכת לשום מקום אלא ההערכה היא שהיא רק תלך ותתגבר באופן בלתי פוסק. והכוונה היא לבניית מרכזי נתונים הקשורים לבינה מלאכותית. הנחושת מספקת את הפתרון הזול ביותר והביצועים הגבוהים ביותר בתחום מרכזי נתונים – בהשוואה לחלופה של הכבל האופטי, שהוא יקר יותר.

ההערכות הן שבניית מרכז הנתונים בארה"ב לבדה יכולה להגדיל את הביקוש העולמי לנחושת ב-0.5% עד 1%. זה אולי לא נראה הרבה – אבל זה מספיק כדי להניע את שוק הנחושת. בנוסף, כשלוקחים בחשבון את העובדה שמרכזי הנתונים הללו אמורים להיות מופעלים ברחבי העולם, הביקוש מונע בינה מלאכותית עשוי לטלטל באופן משמעותי את הדברים.

אם נחושת הייתה קלה להפקה…

הביקושים החדשים הצפויים לא היו משפיעים על המחיר יותר מדי. אבל זה לא המקרה. ראשית, לוקח הרבה זמן להפעיל מכרה נחושת חדש, בסביבות עשר עד 15 שנים, זה המון זמן, כך שאין פתרון מהיר למחסור באספקה בקרוב. אנליסטים צופים ששוק הנחושת יהיה עם היצע נמוך מאד ברבעון הזה, ויישאר כך עד סוף השנה.

שנית, מכרות נחושת ממוקמים באזורים לא כל כך יציבים, כולל אמריקה הלטינית, קונגו, קזחסטן ומונגוליה. לפי הערכות, 3% עד 5% מההיצע העולמי מעולם לא הגיע לשוק בשנה האחרונה בגלל כל מיני שיבושים תפעוליים ופוליטיים. גם התחזית לשנה הנוכחית לא כל כך ברורה: צ'ילה אמורה לייצר כ-65% מההיצע העולמי, אך היא עומדת בפני משא ומתן קשה על שכר איגוד.

ניתוח טכני של הנחושת

מבחינה טכנית, הנחושת פרצה את איזור ההתנגדות ב-3.88 מה שמעיד על מומנטום חיובי. הרמה הבאה היא בדיקת התנגדות באיזור 4.27, שם היא יכולה להיתקל כאמור בהתנגדות ולצאת לתיקון. אבל פריצת דרך כלפי מעלה של 4.27 תיתן אות חיובי. באופן כללי, המומנטום לטווח הקצר הוא חיובי מאוד, מדד החוזק היחסי – RSI מעל 70 מה שמצביע על אופטימיות גוברת בקרב המשקיעים ועליית מחירים נוספת אך גם עשוי להצביע על קניות יתר ותיקום קרוב. יש לעקוב אחר נפח המסחר ואחר רמת ההתנגדות האמורה.

גרף יומי של הנחושת מאת TradingView
גרף יומי של הנחושת מאת TradingView

איך משקיעים בנחושת?

אם ההיצע יצטמצם והביקוש ימשיך לעלות, זה אומר דבר אחד: מחיר גבוה יותר לנחושת אז אולי כדאי לשקול השקעה בנחושת באופן ישיר או דרך תעודת סל נחושת כמו Global X Copper Miners ETF (טיקר: COPX).

אין בכתוב כל המלצה לביצוע פעולה כלשהי, כולל רכישה/קנייה/החזקה של הנחושת. ככלל, חובה על הקורא/ת לעשות מחקר מעמיק בהתייחס לכל רעיון השקעה שהוא.

הצטרף אלינו היום והחל לסחור עם מערכת המסחר בבורסה הטובה בעולם עם אפליקציית מסחר בשוק ההון מתקדמת ביותר וכלי ניתוח נוספים.

0 – דמי ניהול.
0 – דמי החזקה.
0 – דמי טיפול בדיבידנד.

רק 1 סנט למניה, מינימום $1 לעסקה.

דילוג לתוכן

    פתיחת חשבון

    מאשר קבלת חומר פרסומי ושיווקי מחברת עלית פלטפורמס בעמ ו/או או כל צד ג מטעמן ו/או או הקשור אליהן