אינפלציה וריבית גבוהה – 4 שיטות גידור והגנה שכל אחד חייב להכיר

אינפלציה וריבית גבוהה – 4 שיטות גידור והגנה שכל אחד חייב להכיר

אינפלציה וריבית גבוהה – 4 שיטות גידור והגנה שכל אחד חייב להכיר

במצב בו יש אינפלציה וריבית גבוהה משקיעים נוטים לחפש גידור בנכסים המהווים מקלט בטוח כדי להגן על התיק שלהם, כך שעכשיו עשוי להיות זמן טוב לגדר את עצמך

אינפלציה, אינפלציה וריבית, גידור
אינפלציה, אינפלציה וריבית, גידור

ראשית, מהו גידור מפני אינפלציה?

גידור היא אסטרטגיה שאמורה להגביל את הסיכונים בנכסים פיננסיים ולספק סוג של הגנה עבורך. זו אסטרטגיה המשתמשת במכשירים פיננסיים או באסטרטגיות שוק כדי לקזז את הסיכון של תנועות מחיר שליליות כלשהן. במילים אחרות, משקיעים מגדרים השקעה אחת על ידי מסחר בהשקעה אחרת כדי להקטין את רמת הסיכון שלהם.

כאמור, ידוע שאינפלציה יכולה להוות איום עצום על התיק ההשקעות שלכם, אז כשכולם מדברים על דרכים שונות להתגונן מפני הסיכון הזה, בואו נעבור על מספר סוגי גידור מקובלים, לפני שתקבלו החלטה באילו מהם אתם בוחרים לעשות שימוש.

מה תפקידו של הפדרל ריזרב בהשפעה על האינפלציה?

בתקופה סוערת זו בשווקים, הפדרל ריזרב (FED) שם לעצמו מטרה להוריד את האינפלציה כאשר היעד שלו הוא 2%. אך מצד שני, הוא גם מחויב להבטיח תעסוקה מקסימלית. ולמרות שכרגע לפחות נראה ששוק העבודה בארה"ב מחזיק מעמד היטב, יש סיכוי שעדיין לא ראינו את ההשפעה של כל העלאות הריבית הללו שפוגעות בחלקים שונים בכלכלה.

כך שאם שוק העבודה ייחלש מאוחר יותר, והאינפלציה עדיין תעמוד בעקשנות על 2%, הפד עלול להיקלע בין הפטיש לסדן וייאלץ להקל על העלאות הריבית כדי להגן על מקומות עבודה ויעשה פשרה עם המטרות שלו וישאיר את האינפלציה מעט גבוהה יותר (כמו 3% או 4%) לזמן מה. כדי להבין יותר את התחום שווה לכם גם לקחת קורס בתחום ולפתוח חשבון מסחר בברוקר טריידסטיישן.

אינפלציה, אינפלציה וריבית, גידור

במצב בו האינפלציה גבוהה אכן תישאר גבוה לפרק זמן ארוך יותר, משקיעים יחפשו נכסים המהווים מקלט בטוח כדי להגן על התיק שלהם. להלן סוגי גידור אפשריים:

  • דולר
  • זהב
  • מניות
  • ביטקוין

img-11הגנה מפני אינפלציה היא כמו להתגונן מפני מזג האקלים. הכי טוב להיות מוכן לכל התנאים ולקחת צעדים מתאימים להגנה על המשאבים הפיננסיים שלך. זה כולל השקעה בכלים המתאימים לזיהוי וניטור של כל עולם המטבעות והפיננסים, כמו כן גם השקעה בכלים המסייעים לשמירה על ערך הנכסים וההכנסות השונות שלך בפני אינפלציה. (אנדרו רוזנברג, מנהל השקעות ויועץ פיננסי)

img-12

הדולר האמריקאי

ידוע ששיעורי הריבית הם אחד המניעים הגדולים ביותר לחוזק ולחולשה של מטבעות. וזה הגיוני: ריבית גבוהה יותר יכולה להפוך מטבע לאטרקטיבי יותר בעיני חוסכים ומשקיעים בינלאומיים. וכרגע, שיעורי הריבית וציפיות הריבית – נותנים לדולר דחיפה.

באמצע ינואר, המשקיעים חשבו ששיעור השיא של הפד עדיין יהיה מתחת ל-5% (קרוב למקום בו הוא נמצא עכשיו), אך יותר ויותר הם צופים שיא בסביבות 5.4%.

כנראה שמשקיעים הסתכלו על הרצף האחרון של נתונים כלכליים בולטים בארה"ב – תעסוקה, אינפלציה ומכירות קמעונאיות – והבינו שהפדרל ריזרב כנראה לא קרוב להודיע ש"המשימה הושלמה" בכל הקשור למאבק שלו נגד האינפלציה כפי שחשבו בעבר.

הריבית והשפעתה על האינפלציה והדולר

אז הם התחילו לצפות ולהעריך שהפד יצטרך להעלות את הריבית, ולהחזיק אותה שם למשך זמן רב יותר, כדי להחזיר את האינפלציה לעבר יעד ה-2% שלו.

כאשר עליית הריבית בארה"ב נותנת רוח גבית חזקה לדולר, יש משקיעים שבוחרים ללכת על ה-' S&P500 כי כשהוא עולה, המשקיעים מחפשים נכסים מסוכנים יותר, אך כשהוא יורד, המשקיעים מחפשים ביטחון.

עכשיו, אם בנקים מרכזיים אחרים יזוזו במקביל לפדרל ריזרב, ויעלו את הריבית עוד יותר, הסיכון ל"נחיתה קשה" עולמית עלול לעלות, וזה יוביל לאווירת סיכון למניות ולזרימה מוגברת לדולר כמקלט בטוח. בהקשר זה למשל, העדיפות של מורגן סטנלי כרגע הוא לקנות את הדולר האמריקאי מול הין היפני, כאשר החלופה הנוספת עשויה להיות Invesco CurrencyShares Japanese Yen Trust – FXY.

זהב כגידור מפני האינפלציה לטווח הארוך

הזהב יכול לספק גידור מפני האפשרות שהאינפלציה תהיה גבוהה יותר לאורך זמן. למעשה, זהב הוא גידור האינפלציה הוותיק ביותר בעולם. אז אם אתם מחפשים לשמר קצת כוח קנייה לטווח הארוך, הזהב הוכיח את עצמו כדי גמיש במובן הזה. היות ובימינו פחות נהוג לקנות זהב פיזי ולהחזיק אותו מתחת למזרון, אפשרות נוספת היא לחפש חשיפה אחרת ועכשווית יותר למתכת הזו על ידי תעודת סל כגון SPDR Gold (טיקר: GLD).

אבל לא נמשיך לפני שנביע הסתייגות קלה. בדומה למניות, הזהב רגיש ונוטה למאניות ולהתרסקויות, כלומר מה שמניע את הביצועים שלו לטווח הקצר הוא סנטימנט המשקיעים ולכן הוא  לא מתאים לכולם ולא בכל מצב.

אגב, הזהב רשם עלייה מרשימה של 20% מהשפל שלו באוקטובר של כ-1,620 דולר לאונקיה, לשיא בינואר של כ-1,960 דולר. בינתיים, הוא ירד מעט וכתוצאה מכך, הזהב נמצא כרגע סביב רמת תמיכה יפה (רצועה ירוקה). אין בכוונתנו להמליץ על עסקאות, אך יש משקיעים שעשויים לשקול זאת כנקודת כניסה טובה.

אינפלציה, אינפלציה וריבית, גידור
GOLD גרף מאת TradingView

מניות

היתרון הגדול של מניות הוא שהן מאגר ערך טוב (מאוד) לטווח ארוך. החזיקו מניות במשך יותר מ-30 שנה, וכמעט מובטח לכם שתניבו תשואות מעל קצב האינפלציה. והם עובדים די טוב גם בסביבות של אינפלציה "קלה", כי בסביבה כזו החברות שמתמודדות על עליה במחירים פשוט מגלגלות אותן  ללקוחות שלהן.

אך יחד עם זאת, סביר להניח שמניות לא יעבדו טוב במצב של היפר-אינפלציה או "סטגפלציה" שזה השילוב של אינפלציה גבוהה יותר וצמיחה איטית יותר. לא רק שרווחי החברות יתקלו בלחצים במקרים אלה, אלא שהערכות השווי שלהן גם יספגו פגיעה משמעותית.

דבר נוסף חשוב שיש לזכור הוא שהמניות תלויות מאוד בסנטימנט המשקיעים ורגישות לשינויים קיצוניים והתרסקויות. אז בהתחשב בכך שזה מצב שתלוי גם במידת האופטימיות של המשקיעים ועד כמה הערכות השווי מתוחות אפשר להבין שיש כאן מקום לאכזבות ולכן מעמיד סימן שאלה גדול.

ביטקוין

במקור הביטקוין לא תוכנן להגנה מפני אינפלציה מתונה. אבל כשיש עליות במחירים והמטבעות המסורתיים מתחילים לאבד מהערך שלהן, הוא נוטה לספק הגנה. לצד יתרונות נוספים של הביטקוין יש לו כמה חסרונות בולטים שלא ניתן להתעלם מהם וכדאי לקחת אותם בחשבון:

ראשית, הוא מוצר חדש יחסית ולכן אין לנו מספיק היסטוריה כדי להעריך האם באמת הוא מהווה  גידור אינפלציה טוב או לא. שנית, הוא תנודתי מידי. ולסיום, כמו מניות, הוא רגיש מידי למצב הכלכלה ולסנטימנט המשקיעים ולכן יכול למחוק בקלות חצי מערכו כפי שראינו לאחרונה.

אז מהו הגידור הרצוי ביותר מפני אינפלציה?

סביר להניח שדווקא לנסות להכתיר את אחד מהם לגידור היעיל ביותר עשוי להיות הצעד הלא נכון. פשוט משום שסוגי הגידור השונים מאופיינים אחרת אחד מהשני ובעלי חסרונות שונים ולכן לא רק שאין פתרון אחד שמתאים לכולם אלא יש צורך להתאים סוג הגידור לסביבה הכלכלית.

לסיכום, לפעמים יש צורך להתאים סחורות לטווח הקצר, מניות לטווח הארוך, וקצת נדל"ן אם אתם יכולים להרשות זאת לעצמכם.  לפעמים דווקא זהב יכול להגן טוב יותר על התיק שלכם. ובמצב של היפר-אינפלציה, אפילו הביטקוין עשוי לבוא בחשבון.

אין בכתוב כל המלצה לביצוע פעולה כלשהי, כולל רכישה/קנייה/החזקה של מניות/סחורות/מטבעות המופיעים בכתבה. ככלל, חובה על הקורא לנקוט בגישה ביקורתית ולעשות מחקר מעמיק בהתייחס לכל רעיון השקעה שהוא.

הצטרף אלינו היום ותהנה מערכת המסחר בבורסה הטובה בעולם עם עמלות המסחר האטרקטיביות בישראל.

0 – דמי ניהול.
0 – דמי החזקה.
0 – דמי טיפול בדיבידנד.

רק 1 סנט למניה, מינימום $1 לעסקה.

גילוי נאות: מאמר זה מיועד למטרות חינוכיות בלבד. אף אחת מהדוגמאות לא צריכה להיחשב כהמלצות מסחר.

דילוג לתוכן

    פתיחת חשבון

    מאשר קבלת חומר פרסומי ושיווקי מחברת עלית פלטפורמס בעמ ו/או או כל צד ג מטעמן ו/או או הקשור אליהן