מסחר אלגוריתמי

מסחר אלגוריתמי - ומסחר בתדירות גבוהה -
צור אינדיקטורים ואסטרטגיות משלך

מסחר אלגוריתמי, או בשמו האחר – אלגו-טריידינג, הוא שימוש בתהליכים ממוחשבים על מנת לבצע פעולות מסחר שמתוכנתות מראש. מסחר אלגוריתמי הינו נפוץ מאוד בעיקר בשוק הנזיל יותר, ובחלק מהשווקים הנזילים הוא מהווה כמעט 80 אחוזים מנפח הפעילות. מהו מסחר אלגוריתמי וכיצד הוא פועל? כל הפרטים במאמר הבא.

מסחר אלגוריתמי - שימושיו השונים של מסחר אלגוריתמי

מסחר בעל תדירות גבוהה – אלגוריתמים שמתבססים על כך שהמחשב יכול לבצע פעולות בשברירי שניות וכך להרוויח שברירי סנטים. האלגוריתמים יודעים לנצל ולזהות הזדמנויות רגעיות וכך מבצעים מספר גדול של פעולות מסחר במהלך היום. מסחר כזה היה מאוד כדאי ורווחי בעבר, אבל הבעייתיות בו היא השקעה מרובה ומתמדת של תשתיות מיחשוב מתקדם.

ארביטרז' – מצב שבו לאיזשהוא נכס יש בכל שוק מחיר שונה, כך שניתן לקנות ולמכור אותו בו זמנית במחירים שונים. למשל, ניתן לרכוש אותו במחיר נמוך בשוק שמוכר אותו במחיר נמוך, ולמכור אותו באותו הזמן בשוק אחר במחיר גבוהה יותר. בצורה זו מייצרים רווח ללא סיכונים. מסחר אלגוריתמי כזה מנצל את היכולת המופלאה של המחשב לעקוב אחרי המחירים בכמה שווקים בו זמנית ולבצע מספר עסקאות באותו הזמן בשברירי שניות.

אסטרטגיות מתמטיות – מסחר המבוסס על אלגוריתמים שמנצלים את יכולת המחשב לעקוב אחר השווקים השונים בלי הפסקה, ותוך כדי לעבד הרבה נתונים ולבצע פעולות וחישובים מתמטיים כדי שיוכל להגיב במהירות ולהפעיל אסטרטגיות מסחר שונות מאלו שניתן לעשות כשעושים מסחר ידני.

ניתוח טכני – מסחר זה מתבסס על אלגוריתמים שמפעילים דרך המחשב אסטרטגיות מסחר שכבר פעלו בצורה ידנית על ידי בני אדם. מסחר כזה, מטרתו היא להקל על הסוחר ולאפשר לו לפעול בכמה שווקים לאורך כל היום, בשונה ממסחר ידני שם הוא לא יוכל לעשות זאת. בנוסף, במסחר ידני חבויים קשיים פסיכולוגיים רבים, וכאן האלגוריתמים מונעים זאת ממנו.

כלי עזר לסוחרים – בני אדם, ובעיקר סוחרים ומשקיעים שרוצים להיות האחראים הבלעדיים על הכספם, לא תמיד סומכים על המחשב, או על האלגוריתם שיקבל במקומם את ההחלטות. לכן, לאחר שהם החליטו מה לקנות, הם יעזרו במחשב כדי שיעשה עבורם את פעולת הקנייה ויפקח על העמדה שלה.

מסחר אלגוריתמי

מסחר אלגוריתמי הוא העתיד

כל משקיע, גוף פיננסי או בתי השקעות יכולים לבקש מערכת מסחר שתתאים להם ותכלול סיכונים מסויימים, דפוסי השקעה, חקר שוק ועוד – והכל כשהמערכת עושה בשבילם את העבודה. ממש כפי שבעבר, מכונות ייצור החליפו את הפועלים במפעלים, גם האלגוריתמים האלו יחליפו בעתיד את מנהלי ההשקעות, או את רובם לפחות.

תמיד ישנו מקום לקבל מענה אנושי וייעוץ אישי, אבל אנשים רבים מבינים כבר היום את היתרונות שבשימוש במסחר אלגוריתמי שמנוהל ללא רגשות שמפריעים לו ועובד על נוסחאות מדויקות שעוזרות לייצר תשואה עודפת.

מסחר אלגוריתמי

רק TradeStation מציעה את EasyLanguage® – טכנולוגיה קניינית של TradeStation המאפשרת מסחר אלגוריתמי לכל סוחר וליצור בקלות אינדיקטורים ואסטרטגיות בהתאמה אישית ולבחון אותם מחדש מול מסד מסיבי של נתונים היסטוריים של TradeStation. כל זה מבלי להיות גאון במחשבים. EasyLanguage® תוכננה לסוחרים ולא למתכנתים.

אם אתה מעדיף לא ליצור אינדיקטורים ואסטרטגיות מותאמים אישית משלך, בקר באתר של TradeStation TradingApp®. שם תוכל למצוא מאות אינדיקטורים, אסטרטגיות ועוד – שתוכננו על ידי מפתחי תוכנה עצמאיים של צד שלישי. זה כמו חנות ממתקים – לסוחרים.

מסחר אלגוריתמי - לפני שאתה סוחר במסחר אלגוריתמי -
בדוק את אסטרטגיות המסחר שלך

חשבון הדמו של TradeStation מאפשר לך לבדוק את האסטרטגיות שלך בזמן אמת – מבלי לסכן את ההון שלך.

מסחר אלגוריתמי עם TradeStation מאפשר לך גישה לאחד ממאגרי מידע שוק היסטוריים הגדולים ביותר בענף, המאפשר לך לבצע back-test על אסטרטגיות המניות, מסחר באופציות וה-חוזים העתידיים שלך על עשרות שנים של נתוני שוק היסטוריים.

עלייתו של המסחר אלגוריתמי בשוק ההון

התמורות הטכנולוגיות שאנו חווים בעשורים האחרונים, משפיעות על כלל תחומי החיים ובהם גם על ההשקעות, המסחר והפעולות המתבצעות בבורסאות השונות ברחבי העולם. אם בעבר, רק בעלי אמצעים יכלו להרשות לעצמם לקחת חלק בפעילויות כגון מסחר והשקעות בשוק ההון, כיום, בזכות הטכנולוגיה, כמעט כל אדם יכול להשתתף בפעילות מסחר בשוק ההון, לקנות או למכור שלל מכשירים פיננסיים, והכל בלחיצת כפתור, באופן מיידי כמובן ואפילו קל יחסית.

ואם בשוק ההון עסקינן, אחד השינויים העיקריים שהתחום חווה, מזה כשני עשורים, זה שימוש במערכות אוטומטיות, תוכנות אלגוריתמיות למסחר אלגוריתמי, מה שגורם למעבר הדרגתי ממסחר שמתבצע על ידי בני אנוש בשר ודם, למסחר המבוצע על ידי רובוטים הסוחרים ע"פ נוסחאות שונות, באופן אלגוריתמי, מתמטי ואוטומטי.

שם נרדף למסחר אלגוריתמי מסוג זה הוא HFT (HIGH FREQUENCY TRADING) – מסחר בתדירות גבוה, המתבצע על ידי מחשבים חזקים ומהירים במיוחד, המסוגלים לבצע עשרות-אלפי פעולות בשניה.

למעשה, ההערכה היא, כי כלל הפעילות המבוצעת כיום בבורסה הישראלית ע"י מסחר אלגוריתמי– מגיעה עד לכדי 70% מהיקף הפעילות ובבורסה האמריקאית מגיעה אף לשיעור של כ-80% !

מנהלי תיקים – OUT, מתמטיקאים ומתכנתים - IN

עד לפני מספר שנים, נהוג היה בבנקים ובבתי ההשקעות להעסיק מנהלי תיקים שהיו אמונים על ביצוע פעולות המסחר, הן עבור הגופים עצמם והן עבור כלל לקוחותיהם, אך המגמה כיום מובילה יותר ויותר בגופים פיננסיים, לבחור דווקא בפיתוח רובוטים לצורך ביצוע מסחר אוטומטי, כזה שמייתר אט אט את תפקידי מנהלי התיקים, הכלכלנים, רואי החשבון והאנליסטים, שהרי ביכולת הרובוט לבצע השקעות- פעולות אפקטיביות יותר, ובעלות נמוכה הרבה יותר. 

יוצא מכך, כי לצורך פיתוח אותם רובוטים, בתי ההשקעות, הבנקים ושלל מוסדות פיננסיים נוספים בהן קרנות גידור ונאמנות, מתחמשים אט אט במתמטיקאים, מהנדסי תוכנה ומתכנתים.

דוגמא לחברה, שנחשבת לאחת החלוציות בתחום המסחר אלגוריתמי והגיעה להישגים מרשימים מאוד, זו חברת רנסאנס טכנולוגיות- קרן גידור, חברת השקעות פרטית הפועלת מניו-יורק ומנהלת כספים בהיקף של כ-15 מיליארד דולרים. 

בקרן מועסקים רבים שאינם בעלי רקע פיננסי ובהם פיזיקאים, מתמטיקאים וסטטיסטיקאים. היא פועלת כבר למעלה משני עשורים במגוון שווקים ברחבי העולם, תוך שהיא עושה שימוש במודלים מתמטיים מורכבים המבוססים על ניתוח כמות עצומה של מידע, בכדי לאתר תנועות שאינן רנדומליות ובכך לחזות את הכיוון בשווקים. ההערכות הן, כי החברה הרוויחה כ-6 מיליארד דולר בין השנים 2005- 2007.

היתרון של המסחר אלגוריתמי הוא שבזמן שהסוחר(בן אנוש) –חושב, שוקל, מרגיש או מפחד, הרובוט כבר חישב והספיק לבצע עסקה

פקטור משמעותי נוסף, המהווה מנוע של ממש בכל הקשור לתנופה בתחום, הוא ההבנה כי המסחר אלגוריתמי מתבצע ללא כל מגע יד אדם, משמע, אינו מושפע כלל מרגשות אנושיים, כגון חמדנות, פחד או כל מצב מנטאלי אחר ולמעשה מבוצע באופן קר, מחושב ובהתבסס על כמות מידע היסטורי, כמו גם על אינסוף פקטורים שהמוח האנושי פשוט לא יכול לעבד או להגיב אליהם במהירות.

כך שבזמן שהסוחר או המשקיע הממוצע יכול להתלבט או אף לחוות FOMO (FEAR OF MISSING OUT  – פחד מהחמצת העסקה) כתוצאה מישיבה ממושכת מול המחשב וציפייה לביצוע עסקה או כל רגש אנושי טבעי כזה או אחר, הרובוט האוטומטי יבצע את כל הפעולות הנדרשות, בלי רגשות או היסוסים, עייפות או צורך בריכוז.

יחד עם זאת, צריך לזכור, כי מלכתחילה הרובוט מיוצר, מתוכנת ונבנה על ידי האדם, שגם הוא בזמן יצירתו יכול לשגות בתכנות או לא לצפות כשלים כלשהם שעלולים להיווצר תוך כדי ביצוע הפעולות של הרובוט.

כך למשל, תכנות לקוי עלול להוביל את הרובוט לבצע פעולות מיותרות, באופן תדיר ובכך לגרום ללא מעט נזקים.

דוגמא שגורה בפיו של כמעט כל סוחר וותיק מוולסטריט ,היא המקרה של ה 6 במאי 2010 , המכונה "קריסת הבזק", כאשר מחשב אחד, של אחת מחברות ההשקעות הגדולות בארה"ב, שפעל על פי רובוט מתוחכם, ביצע תוך זמן קצר מאות עסקאות מכירה בסך כולל של כ-4.1 מיליארד דולר, כך שתוך דקות ספורות, מדד הדאו ג'ונס צנח בכ-1000 (!) נקודות, דבר שגרם למניות רבות לאבד עד כ-10% מערכן. 

דוגמא נוספת, הוא האירוע שקרה בחודש אוגוסט 2012, כאשר רובוט למסחר של חברת ההשקעות האמריקאית נייט קפיטל, החל "להשתולל", מבלי שאף אחד בחברה שם לב כך, והחל לקנות ולמכור קרוב ל-150 מניות של חברות מרכזיות ושונות, בקצב של עשרות ומאות עסקאות כל שנייה, מה שגרם לתנודתיות פרועה ולפאניקה של ממש בשווקים, תוך גרימת הפסדים של כמעט חצי מליארד דולר לחברה באותו היום!

לכן, על אף הקדמה, הטכנולוגיה והמהירות, במקרה של תכנות לקוי או תקלה טכנית כלשהי, המסחר אלגוריתמי עלול לגרום לנזקים של ממש. בסופו של יום, ביצועיו של המסחר אלגוריתמי, תלויים כמעט לחלוטין ב"ראש" אשר יצר, תכנת ובחן אותו.

רובוט כמעט לכל אדם

כפי שכבר הוזכר, בזכות הקדמה והטכנולוגיה, כיום תחום המסחר וההשקעות נגישים יותר מאי פעם, כך שכמעט כל אדם יכול להשתתף ולקחת חלק בעולם ההשקעות והמסחר העצמאי. הדבר מתאפשר כמובן באמצעות מערכות מסחר אשר מסופקות לסוחר על ידי הברוקר שדרכו בוחר הסוחר לפעול. 

פעמים רבות, מערכות אלו יכללו, בין היתר, כלים לבניית רובוטים. באמצעות כלים אלו, יכול הסוחר לתכנת, לבחון ו"להריץ" את הרובוטים על המע', בין אם במסחר המתבצע בזמן אמת או בין אם הוא  מתבצע בסימולציה- במסחר מדומה.

ניתן לומר כי ככל שהזמן חולף, גובר השימוש במסחר אלגוריתמי, הן על ידי גופים מוסדיים כגון בנקים וקרנות גידור והן על ידי סוחרים עצמאיים. אט אט מתגבשת ההבנה, כי תחום המסחר וההשקעות כבר אינו נחלתם של האנליסטים, הכלכלנים ומנהלי ההשקעות בלבד וכי במקומות רבים תופסים את מקומם בעלי מקצוע מתחומי המתמטיקה, התכנות והאוטומציה שיוצרים רובוטים המסוגלים לבצע חישובים מורכבים ושלל פעולות, בזמן קצר מאוד, שהמוח האנושי אינו מסוגל להם. יחד עם זאת, רצוי לזכור, כי המרכיב האנושי, שזור בעצמו במערכות הללו, דבר שבהכרח ישפיע בבוא הזמן על ביצועי המסחר אלגוריתמי וטיב פעולותיו.

מסחר אלגוריתמי - לסיכום

אם כבר בחרתם בשיטה המופלאה הזו, רצוי מאוד לעשות זאת דרך מערכת מסחר שמתמחה בכך. כזו היא מערכת המסחר של טריידסטיישן. המערכת מבוססת על טכנולוגיה קניינית שמבוססת על מסחר אלגוריתמי שבו כל סוחר יכול ליצור לעצמו בקלות אסטרטגיות ואינדיקטורים שיותאמו אליו. בנוסף, הוא יכול לבחון אותם כל פעם מחדש מול מסד נתונים מבוססי היסטוריה גם בלי להיות מתכנת מחשבים. המערכת מותאמת לסוחרים ולא למתכנתים.

דילוג לתוכן

    פתיחת חשבון

    מאשר קבלת חומר פרסומי ושיווקי מחברת עלית פלטפורמס בעמ ו/או או כל צד ג מטעמן ו/או או הקשור אליהן