מסחר בתעודות סל

יתרונות מסחר בתעודות סל

מסחר בתעודות סל בארה"ב אשר נסחרות בבורסה במסחר רציף בדומה למסחר המתנהל במניות מדד ת"א 125. מחירן נקבע על ידי הביקוש בשוק, שמותנה בהיצע, המושפע ממנגנון תמחור פשוט.

מסחר בתעודות סל בארה"ב עם טריידסטיישן יקנה לכם מגוון רחב של כלים מתקדמים כגון:

 • מסחר בתעודות סל (מסחר בETF) העוקב אחר: אינדקסים, סקטורים, סחורות, מטבעות.
 • אפשרויות מסחר בתעודות סל מגוונות. קבלת גישה למעל 2000 etfs.
 • עם מסחר בETF תהנו מגישה לסקטורי תעשיה שונים.

מסחר בתעודות סל

3 עקרונות שעל כל משקיע לדעת כדי להגן על עצמו מתנודתיות מסוכנת

 

גיוון, או הרחבת סיכון בין נכסים שונים הוא עקרון הבסיס בעולם ההשקעות

השיטה הזו יכולה לעזור בניהול תנודתיות מפני שלא כל הנכסים נעים באותו הכיוון כשיש תנודות רחבות בשוק. שיטה זו גם מונעת נפילה גדולה במניה אחת אשר נגרמה מהפסד משמעותי בחשבון המסחר. ואף ייתכן שזו היא השיטה החשובה ביותר, גיוון ותמהיל רחב של חשבון המסחר יכול לצמצם משמעותית את הפעולות הנגרמות מ"מסחר רגשי" (הנובע בעיקר מהפחד להפסיד) כשערך חשבון המסחר מתנדנד.

לגיוון אין שיטה אחת בלבד, ובכל זאת, משקיעים יכולים לקבל החלטות טובות יותר בחלקן על בסיס 3 עקרונות:

 1. מסחר ויעדי השקעה
 2. רכיב הסיכון ואישיות
 3. מסגרת הזמן

בחרו את המערכת הנכונה עבורכם

למשקיעים ולסוחרים ככלל, יש את המטרה העיקרית והיא לגרום לכספם לגדול עם הזמן, עם זאת – השווקים מציעים בדרכיהם המסתוריות לא מעט דרכים להגיע מנקודה א' לנקודה ב'.

למשל, אדם בן 65 שבדרך לפרישה ולפנסיה שלו, רוצה לחיות מהשקעותיו ככל הנראה בעל מטרות אחרות מאדם צעיר בן 25, שבדיוק סיים את לימודיו בקולג'. ככל שאתה יותר בוגר – כך בוודאי תראה יותר צורך לשמור על ההון שלך. ככל שהמשקיע צעיר יותר, כך הוא ירצה יותר רווחים, אז יתמקד בהשקעת רוב הונו בסקטורים שהוא מעריך שיצמחו.

לאחר מכן, המשקיע מסתכל אל מעמקי נפשו ובוחן מה מידת התנודתיות אשר הוא או היא מסוגלים לשאת?

מסגרת הזמן גם היא חשובה מפני שמניות שונות נדרשות לזמן בכדי להניב תוצאות, מניות "חבוטות" לצורך העניין, יכולות להמתין זמן רב עד למהלך העליות. מניות שצומחות במהירות עלולות להתנהג אחרת ולעבוד בפרקי זמן קצרים יותר.

למרות שהמערכת הטובה יכולה לצמצם הפסדים, בשלב מסוים על המשקיע להיות חסין ל"מהמורות" בדרך להגדלת הונו. זה אומר שכל מערכת צריכה קצת איזון.

גיוון בעזרת תעודות סל

תעודות סל, יכולות לעזור למשקיע לגוון את תיק ההשקעות דרך מניות, אגרות חוב, סחורות ועוד.

הנה כמה מהיתרונות של תעודות סל:

 1. תעודות סל יכולות להסחר בתוך היום ללא עלויות גבוהות כמו קרנות הנאמנות המסורתיות.
 2. קבוצות סקטורים וגיוון מתבצעים בקלות בעזרת תעודות הסל מפני שנדרש פחות "זמן מחקר". מה גם שתעודות אלו מפחיתות לגמרי את הסיכון בבחירת מניה בודדת.
 3. תעודות סל יכולות להיות מונגשות לשווקים גלובליים ללא המרת מטבע.
 4. בטא של תיק ההשקעות מופחת (ראו למטה).

יש גם עוד כמה חסרונות פוטנציאליים:

 1. תעודות סל מכילות יותר עמלות ממניות רגילות.
 2. הדיבידנדים המחולקים לרוב יחולקו מתחת לערך האמיתי בהשוואה לדיבידנד שחולק בפועל בקניית מניה.
 3. הביצועים יכולים להיות שונים מנכס הבסיס במדד. זה בעיקר נגרם עקב תעודות ממונפות.
 4. גיוון בעזרת תעודות סל יכול להפחית מהתמקדות בנכסים "החזקים" בשוק ולהפוך את המשימה "להכות את השוק" למאתגרת יותר.

גיוון בעזרת בטא

עוד דרך לגוון היא לבנות תיק השקעות חזק עם פחות בטא. זה הוא מדד הנותן לנו מידע על מה מניה צפויה לזוז ביחס למדד בו היא נסחרת – למשל S&P 500.

התבחין של הבטא הוא תמיד 1. מניה עם בטא גבוהה מ-1 ניתן להניח שהוא עולה או יורד יותר מהשוק, מנגד, מניה שהבטא שלה שלה היא מתחת ל-1, ניתן להניח שהתזוזה שלה למעלה או למטה היא נמוכה מהשוק (בהתאמה).

לדוגמה, מניה שהבטא שלה הוא 2, במידה וה-S&P 500 יורד ב-3% ביום מסחר מסוים, סביר להניח שהמניה הנבדקת תרד 6%.

כל הכתוב לעיל מתייחס לתיק ההשקעות כולו, אתם כמשקיעים יכולים להחזיק בטא ממוצעת 3, שהמשמעות היא שבמידה והשוק יורד ב-5%, כל תיק ההשקעות שלכם יירד בכ-15% במהירות.

שימוש בבטא בבניית תיק ההשקעות

עד כאן עסקנו בחשיבות בחירת הנכסים לתיק ההשקעות ובדיקת מה ממוצע הבטא במניות התיק? איך הם יגיבו לתנודות שונות ותנאים שונים בשוק? שאלות אלו הן הכרחיות בכדי לשרוד תקופות תנודתיות בשוק.

במקרים מסוימים משקיעים ירצו במודע להסתכן יותר ע"י בחירת מניות עם בטא גבוה יותר, בלי קשר לסיבות, משקיעים המבינים עניין יכולים לצפות איך מניות יתנהגו בהתאם לתנאים תנודתיים ולא שגרתיים בשוק.
אפילו אם הם רוצים להגדיל את משקל הסקטור המועדף עליהם, הם יכולים לייעל זאת ע"י בחירת נכסים בודדים עם רכיב בטא גבוה.

בניגוד לזאת, משקיע יכול להקטין את תנודתיות תיק ההשקעות בעזרת "שיקוף" וחיקוי סקטור, תעשייה מסוימים על ידי שימוש בתעודות סל. מה שמונע את הסיכון הנובע מבחירת מניה בודדת ועדיין להרוויח במידה והניתוח שלהם נכון.

לסיכום – 

גיוון ושימוש בבטא הינם כלים יעילים לסוחרים החושקים להפחית את התנודתיות ולהמתיק את הסיכון בתיק ההשקעות, כלים אלו אינם הכרחיים לכולם, ישנם סוחרים המשתמשים באחת האסטרטגיות, ישנם כאלו שימצאו זאת "שמרני" מדי, אחרים יראו באסטרטגיות אלו תחושת נחת ורוגע כאשר "הגלים מתחזקים". בכל מקרה, יש לקחת כלים אלו בחשבון כאשר רוצים לגוון עם תעודות סל ושימוש בבטא.

  יצירת קשר

  מאשר קבלת מידע